>

Tufan Ünal

Tufan Ünal

null

1949 yılında doğdu temel eğitimini tamamladıktan sonra girdiği ODTÜ‘den Yüksek Metalurji Mühendisi olarak mezun oldu.

Yüksek Lisans eğitimi sürecinde TÜBİTAK Uygulayıcı İlişkiler Merkezinde Uzman Yrd. olarak çalıştı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra girdiği İzmir BMC San. A.Ş.’de Türkiye’nin ilk otomotiv dökümhanesi yatırımında projenin başından itibaren görev aldı.

Daha sonra Batıçim, Batı Anadolu Çimento San. A.Ş. de İşletme Müdürlüğü, Y.K. Görevli Üyeliği daha sonra da uzun yıllar Grup Şirketlerinin Murahhas Üyeliği görevlerinde bulundu.

Bu süreç içinde tesis kapasitesinin artırılması, BatıSöke Çimento A.Ş. fabrikasının alımı ve tesisin kapasite artırımı, Batı Liman A.Ş. ve Batıçim Enerji A.Ş. tesislerinin satın alma ve iyileştirme çalışmalarında bulundu.

Görev süreci boyunca EBSO Meclis Üyeliği, ESİAD’ın ilk Y.K. Üyeliği ve daha sonra Y.K. Başkanlığı, Basifed  Y.K. Üyeliği, TÜSİAD Y.K. Üyeliği, TÇMB, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Y.K. Üyeliği, ÇEİS, Çimento Endüstrisi İşverenler Sendikası Y.K. Üyeliği ve Başkanlığında görev aldı. ÇEİS görevinden sonra, TİSK, Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

2021 yılında Batıçim aktif görevlerinden ayrılan Ünal halen Batı Anadolu Yatırım Ticaret A.Ş. de Y.K. Başkanı olarak çalışmasını sürdürmektedir.